Skip to content ↓
Enfield Learning Trust
''

Meet Our Team

At Grange Park Primary School, all our staff are dedicated to helping the children of our school achieve.

Please find our staff list below:

 

Headteacher

Tijen Hassan

Deputy Headteachers

Cathy Basiel and Sue Denny

Assistant Headteachers

Lynsey Jennings, Tracy Murray, Lloyd Newey and Suzanne Wynne

AHT for Inclusion (SENCO)

Karen Ayres

Achievement Leaders

Amanda Wanniarachchi, Verity Over and Ernest Pawlowski

Leaders of Learning

Rebecca Eldridge, Aine McCarthy and Aran Tebbutt

Year

Class

Teacher

Additional Adults

Nursery

Acorn

Aine McCarthy

Andrea Kyriacou
Silan Gumus

Reception

Daffodil

Verity Over (EYFS Lead)

Lauren Hazelwood

Tulip

Jasmine Stewart

Penny Pieri

Snowdrop

Olivia Penfold

Grace Morrison-Nicol

Tim Brooker

Bluebell

Andrea Michael

Sophie Hanneghan

Fouzia Azzouz Mazaoui

Year 1

Butterfly

Amanda Wanniarachchi (Y1 Lead)

Diane Coleman

Grasshopper

Nurun Ahmed

Soulla Bush

Dragonfly

Jo Choueke

Claire Hollingbery

Year 2

Robin

Lynsey Jennings (Y2 Lead)/ Helen Kirtsides

Stacey Mercer

Angela Bakhurst

Delissa Hanno

Kingfisher

Sheena Hughes/Laura Ashby

Woodpecker

Ipek Nejati

Puffin

Puja Mehta

Year 3

Cedar

Ernest Pawlowski (Y3 Lead)

Maria Kashioulis

Oak

Emine Sabri

Ash

Filiz Dervish

Willow

Elaine Tatch/Debbie Hagen

Year 4

Jaguar

Lloyd Newey (Y4 Lead)

Sarah Knight

Athena Andreou

Semral Orhan

Tiger

Laura Chrysostomou

Leopard

Michael Snowden

Puma

Kim Petrie 

Year 5

Jupiter

Suzanne Wynne (Y5 Lead)

Michiru Yoshino
Emma Castle
Nicole Karan
Melissa Petinou
Jacqui Selwood

Saturn

Nadia Hossain

Mercury

Issy McAnuff

Neptune

Sophie Harrison

Year 6

Kandinsky

Tracy Murray (Y6 Lead)

Niki Misokefalou

Monet

Aran Tebbutt

Lowry Rebecca Eldridge
Picasso Ian Gregory

Specialist Staff

Debbie Hagen (Music Teacher)
AnaMaria Munoz (Spanish Teacher)

Nick Lingis and Rhys John Lewis (Sports Coaches)

Staff on Maternity Leave Havva Parmar (Assistant Headteacher), Androulla Constantinou (Achievement Leader), Suzanna Saunders (Class Teacher)
Lunchtime Sports Coaches Gabriel Blake, Jack Manzi, Daniel Vincent, Daniela Marks

Senior Play Leader

Lynne Watts

Play Leaders

Stella Andreou, Gosia Wnetrzak-Bernstein, Julie Cowley, Yasemin Inanli, Christina Kyriacou, Elena Kyriacou, Evelyn Leck, Indira Patel, Barbara Payne, Hajrie Prushi, Paola Sordillo, Natalie Stewart,  Franca Talarico Shaw, Arasi Masillamany, Christina Villaverde and Paul Williams

GTA and HLTA

Tim Brooker and Sylvana Siddique

Learning Coach

Colin Williams

Office Manager

Yvonne Brooks

Admin Officers

Debbie Miller, Sue Holmes, Sue Pettican, Carole Williams

Welfare Officer

Theresa Webster

Site Staff

Sean Fields and Ilter Hassan

Cleaners

Charles Addai, Esline Dunkley, Flavia Oliveria, Barbara Asamoah, Bridget Beary and Nilamani Tailor

Oakwood Family
Grovelands Family
Trent Family
Broomfield Family